W środę, 8. lipca na terenie dwóch gmin powiatu sochaczewskiego przeprowadzone zostały ćwiczenia w ramach praktycznego doskonalenia i sprawdzania procedur Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nosiły one nazwę „Wisła 2009”, bo tej właśnie rzeki dotyczyły.Większość powiatu sochaczewskiego nie jest raczej narażona na zalanie. Jednak mieszkańcom gmin położonych w pobliżu Wisły czy Bzury zdarzało się już chodzić we własnych domach w wodzie, przelewającej się przez podłogę. Do środowych ćwiczeń wybrane zostały gminy Młodzieszyn i Iłów, a dokładniej miejscowości położone w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.
W miejscowości Kamion, na terenie bazy przeciwpowodziowej Marszałka Województwa Mazowieckiego spotkali się: koordynujący ćwiczenia Starosta Powiatu Sochaczewskiego, szef zespołu, zastępca szefa ds. ratownictwa i jednocześnie dowódca ćwiczeń – komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, członkowie PZZK, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie/Oddział w Płocku, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Powiatowy Lekarz Weterynarii, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie, wójtowie Iłowa i Młodzieszyna jako kierownicy Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego. Obecny był też st. kpt. Maciej Kozłowski – przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego PSP Warszawie, brygadier Paweł Jakubowski – dowódca Kompanii Powodziowej „Płońsk”, zastępca komendanta powiatowego PSP w Płońsku.
Kierownikiem ćwiczeń był mł. bryg. Tomasz Stasiak – KPPSP Sochaczew, kierownikiem działań ratowniczych – st. bryg. Paweł Jakubowski – KPPSP Płońsk. Tzw. rozjemcami, czyli oceniającymi ćwiczenia – mł. bryg. Wiesław Gorzki z KPPSP Sochaczew i kpt. Andrzej Głowacki z KPPSP Płońsk, zaś dowódcą I odcinka bojowego – mł. bryg. Jacek Kalinowski – dowódca JRG Sochaczew.
Po zapoznaniu się ze sprzętem ratowniczym, koniecznym przy działaniach w czasie zagrożenia powodziowego, wszyscy przenieśli się na teren szkoły w Kamionie, gdzie Stanisław Maciejewski, dyrektor wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie/oddział Płock, przedstawił tematyczną prezentację multimedialną. Zawarte w niej były zarówno konkretne przypadki powodzi sprzed wielu lat, jak i sposoby zapobiegania wdzieraniu się wody na pobliski ląd.
Po tym czysto teoretycznym wstępie uczestnicy i obserwatorzy ćwiczeń przenieśli do Arciechowa, leżącego w pobliżu wału przeciwpowodziowego nad Wisłą. Tu strażacy zabezpieczali workami z piaskiem i geowłókniną miejsca przebicia hydraulicznego, czyli mówiąc zwyczajnie wypłukiwania gruntu w korpusie wału, podwyższali wały z wykorzystaniem rękawów wodnych, a także ochraniali workami z piaskiem śluzy w okolicy przepompowni Arciechów. Te zajęcia były zadaniem Jednostek Ratowniczo Gaśniczych z Gostynina i Sochaczewa oraz OSP z Pacyny, Sannik i Iłowa.
Część grupy, dysponująca ratowniczym sprzętem wodnym przeniosła się w okolice oddalonego o kilka kilometrów Suchodołu. Były to jednostki OSP z Niepokalanowa, Kamionu, Łącka, Suchodołu i Paprotni. Tam zostały w praktyce sprawdzone możliwości strażackich pontonów i łódek. W ramach ćwiczeń przewidziano ewakuację ludzi z kępy na rzece, poszukiwania wokół dryfującego pustego bączka i inne manewry na wodzie, a także pokaz ratownictwa medycznego.
Podstawowym celem ćwiczeń „Wisła 2009” było doskonalenie działań operacyjnych realizowanych przez powiatowe służby ratownicze oraz inne jednostki przewidziane do działań w tego typu zagrożeniach, dokonanie przeglądu planów i procedur ratowniczych, uruchomienie gminnego i powiatowego systemu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach oraz sprawdzenie systemu alarmowania jednostek OSP w trakcie prowadzenia akcji ratunkowej, a także przeprowadzenie ewakuacji ludzi do wyznaczonych miejsc.
Autor tekstu: M.Gadzińska – „Echo Powiatu”
Wyświetl większą mapę