Od początku sierpnia, czyli od czasu kiedy do Polski wkroczyła fala upałów strażacy powiatu sochaczewskiego podejmowali 79 interwencji, z czego ok. 30 zdarzeń (pożarów) wiąże się ściśle z sytuacją pogodową. Są to głownie pożary upraw rolniczych, lasów oraz suchych zarośli i trawy.
Pierwszy tydzień sierpnia był jeszcze stosunkowo spokojny. Sytuacja nasiliła się począwszy od piątku (7 sierpnia). Tylko w czasie tamtego weekendu interweniowaliśmy 29 razu, z czego aż 10 pożarów związanych było z prowadzonymi na polach pracami rolnymi. W miejscowości Cypriany spłonęło 1,5ha zboża na pniu. W Mistrzewicach gasiliśmy pożar prasy na polu uprawnym. W miejscowości Miękiny płonęło rżysko na powierzchni ok. 1ha – bezpośrednio zagrożony był las. To tylko niektóre przykłady pożarów z którymi w ostatnim czasie walczą strażacy na terenie całego powiatu sochaczewskiego.
Od poniedziałku (10 sierpnia) liczba interwencji utrzymuj się nadal na niebezpiecznie wysokim poziomie. We wtorek w miejscowości Zalesie, gm. Iłów, doszło do pożaru zabudowań rolniczych. Płomienie objęły stodołę oraz częściowo przyległy do niej budynek gospodarczy. Pożar w ekstremalnie trudnych warunkach temperaturowych przez 7 godzin gasiło 8 zastępów straży pożarnej, w sumie 40 strażaków.
Ostrzeżenia:
Na terenie powiatu sochaczewskie obowiązuje 3 – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił również 3 – najwyższy stopień zagrożenia spowodowanego przez upały.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy rozpalać ognisk w lasach oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Powinniśmy również unikać poruszania się samochodami po nieutwardzonych drogach leśnych. Przy obecnym minimalnym poziomie wilgotności ściółki nawet najmniejsza iskra może spowodować pożar.
Szczególną ostrożność powinni zachować rolnicy. Podczas prowadzenia prac rolnych jak i podczas obsługi maszyn nie wolno palić tytoniu. Warto zwrócić uwagę na sprawność techniczną pojazdów i maszyn, tak by nie stwarzały one zagrożenia pożarowego. Po zakończonej pracy, szczególnie w stodołach należy upewnić się, czy nie doszło do zaprószenia ognia, bądź pozostawienia niezabezpieczonych urządzeń, instalacji, które mogłyby spowodować pożar.
Kiedy zauważymy pożar, należy jak najszybciej alarmować straż pożarną, dzwoniąc na numer 998!
Tekst: mł.kpt.R.Krupa – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie