W dniu 19 listopada o godz. 17.20 zakończono działania gaśnicze w zakładzie magazynującym produkty spożywcze Agromaks w miejscowości Mizerka (powiat sochaczewski). Trwały one łącznie 62 godziny i 10 minut. W pożarze, który powstał 17 listopada około godz. 3.10 spaleniu uległa hala magazynowa o powierzchni około 500 m2, w której magazynowano między innymi mączkę mięsną, rybi tran, suchą karmę dla zwierząt. Z uwagi na późne zauważenie pożaru (w momencie wyjścia płomieni ponad dach obiektu) uległa ona całkowitemu spaleniu i zawaleniu się wskutek wysokiej temperatury. Dlatego główne zadanie ratownicze polegało na obronie obiektów przyległych do płonącego magazynu, przede wszystkim hali?chłodni o powierzchni około 2000 m2, w której przechowywane były mrożonki warzywne. Ogień prawdopodobnie powstał w hali magazynowej mączki i rozprzestrzeniał się dachem do wnętrza ścian. Taki rozwój pożaru spowodowało wypełnienie pianką poliuretanową płyt warstwowych, które zastosowano jako ściany i dach hali w metalowej konstrukcji budynku. Obrona chłodni warzyw polegała na wykonaniu na całym jej obwodzie (około 200 m) wycięć górnych płatów blachy i podawaniu prądów wody do wnętrza ścian (płyt warstwowych). Czynności te prowadzono z drabin i podnośników, a ratownicy pracowali w aparatach powietrznych. W ten sposób udało się zabopiec rozprzestrzenianiu się ognia. Pozostałe działania polegały na gaszeniu pryzm mączki mięsnej przywalonych pogiętą konstrukcją metalowych regałów, na których składowano kila ton tego surowca. Z uwagi na utrudniony dostęp do źródła ognia oraz specyfikę materiału palnego powstałego z mieszaniny mączki i tranu, akcja ratowniczo-gaśnicza zakończyła się dopiero po tak długim czasie.
Akcją ratowniczo-gaśniczą kierował sztab utworzony z pracowników Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie powołany przez Komendanta Powiatowego PSP ? bryg. Pawła Kubiaka.
W akcji ratowniczo-gaśniczej przez trzy dni brały udział łącznie:
– 34 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Sochaczewa oraz ościennych powiatów (w sumie 86 strażaków),
– 23 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z całego terenu powiatu sochaczewskiego (w sumie 134 strażaków),
– 2 zastępy Wojskowej Straży Pożarnej z Jednostki z Bielic (w sumie 17 strażaków).
Śledztwo w sprawie przyczyn powstania pożaru prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.
Opracował
mł. bryg. Wiesław Gorzki