W czasie dwóch tygodni, od 16 do 29 maja 2020 roku, strażacy (zarówno PSP jak i OSP) podejmowali na terenie powiatu sochaczewskiego łącznie 39 interwencji (od początku epidemii łącznie 508 interwencji).
Rodzaje interwencji w okresie 16-29 maja 2020 roku:
a) 16 pożarów, w tym:
– 4 pożary łąk i zarośli,
– 4 pożary w budynkach mieszkalnych,
– 3 pożary pustostanów,
– 1 pożar samochodu osobowego,
– 1 pożar budynku inwentarskiego,
– 3 inne,
b) 15 miejscowych zagrożeń, w tym:
– 6 wypadków drogowych,
– 3 interwencje związane z agresywnie zachowującymi się owadami,
– 1 interwencja związana z przeciwdziałaniem epidemii (dostarczanie mieszkańcom sprzętu ochronnego),
– 1 próba samobójcza,
– 4 inne,
c) 8 alarmów fałszywych.
Krótka charakterystyka najpoważniejszych interwencji:
• 21 maja 2020 roku, godz. 13:14, Sochaczew, ul. Stefana Okrzei. Dochodzi do pożaru w trzykondygnacyjnym murowanym budynku mieszkalnym, w którym przebywają dwaj mężczyźni. W momencie dojazdu na miejsce zastępów straży pożarnej jeden z nich znajduje się na balkonie (jest ewakuowany z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego), drugi pozostaje wewnątrz budynku. Po kilku minutach strażacy w jednym z pomieszczeń objętych pożarem odnajdują poszkodowanego (nieprzytomny, bez funkcji życiowych), ewakuują go na zewnątrz budynku i podejmują resuscytację krążeniowo-oddechową, która jest następnie kontynuowana przez zespół ratownictwa medycznego. Mężczyzna zostaje przewieziony do szpitala. Jak się później okazuje, niestety jego życia nie udaje się uratować.
• 26 maja 2020 roku, godz. 16:54, Sochaczew, ul. Długa. Mężczyzna na dachu budynku mieszkalnego wielorodzinnego grozi targnięciem się na swoje życie. Działania koordynuje Policja. Strażacy zabezpieczają miejsce zdarzenia, rozstawiając przy budynku skokochron, którego zadaniem jest ograniczenie skutków ewentualnego upadku z wysokości. W pewnym momencie mężczyzna skacze. Ląduje na skokochronie, który skutecznie amortyzuje upadek. Mężczyzna nie odnosi żadnych obrażeń.
W drugiej połowie maja odnotowujemy dalszy spadek liczby zdarzeń w porównaniu do poprzednich tygodni i miesięcy. Wpływ na to mają przede wszystkim korzystne warunki atmosferyczne (występujące okresowe, łagodne, opady deszczu) i ustabilizowanie się sytuacji związanej z wirusem COVID-19.